Pereiti prie pagrindinio turinio

Ką daryti, kai krinta motyvacija? Ar stinga kompetencijos?

Vienas pirmųjų mūsų projektų buvo mobili programėlė, supaprastinanti žvejybos veiklos registravimą. Naudojant programėlę, laivo įgulos nariai turi reguliariai atlikti vos kelis įrašus ir pateikti juos žvejybą kontroliuojančioms institucijoms. Tuomet surinkti duomenys analizuojami, nustatomos leistinos kvotos bei žvejybos zonos. Kurdami programėlę susidūrėme su nemažai iššūkių.

Organizacinė kultūra, vertybės
Organizacinė kultūra, vertybės

2011-aisiais išmanieji telefonai ir mobilios aplikacijos buvo naujovė. Vis tik, programėlę reikėjo sukurti ne Android ar iOS operacinėms sistemoms, bet seniems, smūgiui ir drėgmei atspariems telefonams, naudojantiems Symbian operacinę sistemą. Būtent tokius telefonus naudodavo žvejai ir tik tokiam telefonui sukurta programėlė galėjo atnešti realią naudą klientui.

Programėlę ėmėme kurti su pasenusia J2ME technologija, nes tik taip galėjome sukurti produktą, kurį patogu naudoti telefonuose su itin mažais ekranais. Susidūrėme su aibe technologinių iššūkių, kaip pavyzdžiui – sutalpinti visą aplikaciją į 256KB, tačiau komanda vedama motyvacijos sukurti geriausią įmanomą produktą su viskuo susidorojo.

Taip nuo pat pirmų projektų atsirado vertybė:

Organizacinė kultūra citata
Vertybės, Visma

1955 – aisias metais, amerikiečių psichologas H.Maier užrašė, jog:

PRODUCTIVITY = MOTIVATION x COMPETENCE

Šiandien jo sugalvota produktyvumo teorija yra viena iš mūsų kertinių vertybių. Mes tikime, kad tik motyvuotas ir reikiamas kompetencijas turintis žmogus bus produktyvus. Bet…ką darome Visma Lietuva, kai motyvacija sumažėja (o kartais taip tikrai būna) arba pritrūksta reikiamų žinių?

MOTYVACIJAI SUMAŽĖJUS

It happens. Really. Priežastys tam gali būti įvairiausios – pabodo technologijos, o galbūt ir pats projektas, o kartais tiesiog neclickin’i su komanda ar nori didesnio finansinio paskatinimo.

Google tyrėja Julia Rozovsky iškėlė klausimą: kodėl vienos komandos tokios produktyvios, o kitos, nors ir sudarytos iš labai kompetentingų žmonių – produktyvios nėra? Daugiau nei metus vykęs tyrimas rodė į skirtingas kryptis – vienos Google komandos turėjo hierarchinę valdymo sistemą, kitos – horizontalią, vienos buvo sudarytos iš ypač aukštos kvalifikacijos žmonių, kitos – įvairių patirčių ir kompetencijų turinčių narių. Buvo atsižvelgta ir į lyčių proporciją komandose, tautybes, polinkį į intravertiškumą ar ekstravertiškumą ir daug kitų aspektų, tačiau vieno recepto kaip sudaryti produktyvią komandą – rasta nebuvo. Nebuvo tol, kol Rozovsky akademiniuose leidiniuose neaptiko terminopsichologinis saugumo jausmas”. Harvardo verslo mokyklos dėstytoja Amy Edmondson, sako, jog psichologinis saugumo jausmas yra bendras komandos narių tikėjimas, jog niekas nebus pajuokiamas, atmestas ar baudžiamas už nuomonės išsakymą. Tapo aišku – pagrindinis komandos produktyvumą lemiantis veiksnys buvo šis saugumo jausmas.

Visma Lietuva stengiamės jį kurti, kad nekiltų dvejonių – pasakoti apie savo problemas, ar ne. Turime koučus, o ne vadovus. Koučas yra techninis žmogus, gebantis suprasti technologinę projekto pusę ir tavo nusiskundimus. Jis patars, bet nelieps – taip puoselėjame abipusės pagarbos jausmą komandose. Siekiame atviro bendravimo, nes tuomet sužinome problemas, kurias galime imti spręsti. Dažniau pasitaikantys sprendimo būdai:

  • Projektų/ atsakomybių keitimas. Jei žmogus jaučiasi užsisėdėjęs ir nori naujų iššūkių – stengiamės keisti jo darbų profilį. Kartais nutinka, jog atrasti kažką naujo projekte sunku – ypač jei žmogus dirba ilgą laiką, tuomet ieškome naujo projekto, prie kurio IT specialistas galėtų prisijungti. Tokių atvejų Visma Lietuva yra ne vienas – o mes džiaugiamės galėdami prisidėti prie žmogaus asmeninio tobulėjimo.
  • Komandos keitimas. This is a tricky one. Juk nėra malonu šnekėti apie tai, jog komandoje nesijauti gerai. Bet taip nutinka ir kalbėti apie tai neturėtų būti tabu. Juk mes žmonės. Ypač čia tinka rašytojos Meg Cabot žodžiai:

You’re not a one hundred dollar bill, not everyone is going to like you.”

(liet. Tu nesi šimto dolerių kupiūra, kad visiems patiktum”)

Tokiu atveju kalbamasi tiek su žmogumi, tiek komanda. Jei reikia, komanda keičiama.

  • Įtraukimas į įmonės veiklą. Turime daugybę veiklų, prie kurių galima prisijungti. 9 komitetai, organizuojantys team-building’us, kuriantys įvairius gadget’us, sprendžiančius, kokius benefit’us turėsime ar kaip leisime laisvalaikį – prie visų jų galima prisijungti.
  • Finansinio įvertinimo peržvelgimas. Neslėpkime – pinigai yra milžiniškas motyvatorius. Kaip ir daugelyje įmonių, pas mus atlyginimai peržiūrimi kas metus – pusmetį, tačiau esant reikalui, jis gali būti peržiūrėtas ir paprašius. Svarbu suprasti – tavo darbas turi atnešti rezultatą.

Jei jautiesi užsisėdėjęs, pabodo technologijos, o gal tiesiog viskas vienu ypu, šiuo metu mes ieškome Full Stack, .NET, PHP, JAVA, BI, iOS, Front End specialistų. Kitas karjeros galimybes gali rasti mūsų karjeros puslapyje. Negalime pažadėti, kad tau niekada nepritrūks motyvacijos, tai priklauso ir nuo tavęs, bet pažadame padaryti viską, ką galime, kad tai įvyktų kuo rečiau.

PRITRŪKUS KOMPETENCIJOS

Net ir stipriausi IT specialistai gali nesuspėti su naujienomis IT srityje – naujos technologijos, kalbos, idėjos, atsirandančios kone kasdien. O ką kalbėti apie dar tik kojas IT srityje apšilinėjantį specialistą. Kad ir kuris iš jų būtum – techninės knygos, workshop’ai, konferencijos, hakatonai, sertifikatai – visa tai ir dar daugiau organizuojame arba teikiame tam, kad visi mūsų IT specialistai galėtų gilinti savo žinias. Dar vienas kompetencijų plėtimo būdas – tiesiog imti ir padaryti projektą su technologija, kurią norime išmokti. Vienas tokių projektų buvo Logstick valandų registravimo platforma, sukurta su .NET core. Prieš Logstick dirbome su sena, nepatogų interface’ą turinčia sistema. Registruoti laiką užtrukdavome kone pusdienį, dabar – užtrunkame iki pusvalandžio. Ne tik mokėmės dirbti su naujausiomis technologijomis, bet pasidarėm patogią, laiką taupančią sistemą. Logstick platformą naudoja ir kitos Visma Group įmonės.

Logstick, Visma produktas
Logstick, Visma
programinė įranga Logstick
Logstick, Visma

Kaip minėjome, IT sritis turbūt yra sparčiausiai besikeičianti, o jauniesiems specialistams gali būti ypač sunku nepasimesti tame informacijos sraute. Jei manome, kad yra poreikis plėsti kompetenciją, gali būti sudarytas jos plėtimo planas su koučo patarimais, kokių naujų įgūdžių reikia išmokti ir kaip tai padaryti – galime patarti, kokią knygą paskaityti, kokius kursus lankyti ir t.t.

Tai, jog vos per 7 – erius metus išaugome nuo 4 iki 350 IT specialistų įmonės, dirbame prie milijardinių projektų ir patys kuriame, tokią įmonę, kokios norime – įrodo, jog:

Engineers Get Things Done

Populiariausi blog'ai