Pereiti prie pagrindinio turinio

Nuomonės svarba. Engineers always voice their opinions

„Visma Webshop” yra mūsų kuriamas „SaaS” e-komercijos produktas, skirtas greitai ir profesionaliai kurti internetinius puslapius bei parduotuves – pasakoja Povilas Vytautas Jeremičius, vyresnysis .NET programuotojas @Visma Lietuva.

Visma Webshop naudoja daugiau nei 20 tūkstančių įmonių Švedijoje, Norvegijoje, Suomijoje, Danijoje ir Nyderlanduose – tad darbo daug, atsakomybės taip pat. Turėjome problemą – kai į produktą buvo keliami domenai, mūsų kuriama programa negalėjo pateikti duomenų per HTTPS, juos pateikdavo per HTTP (s – saugumas). In other words: nesaugu. Nusprendėme kurti pilnai automatizuotą HTTPS sertifikatų kūrimo ir įkėlimo į serverį mechanizmą. Vis tik, visiška automatizacija, produktą kuriančiai ir prižiūrinčiai komandai nebūtų leidusi valdyti trikdžių. Tarkime, support komanda, gavusi užklausą iš klientų, ją siunčia mums, nes patys problemos išspręsti negali. Numatėme tokį scenarijų ir puikiai supratome, kiek laiko tai gali mums kainuoti. Pasitarėme ir kartu sukūrėme būdą kaip to išvengti. Beje, labai paprastą būdą. Kolegoms iš Švedijos pasiūlėme sukurti galimybę procesą paleisti rankiniu būdu (mygtuką). Šis mygtukas sutvarko apie 95% atsiradusių klaidų – laiko sutaupo tiek mūsų klientai, tiek mes, be to, šis sprendimas taip pat padeda testuojant produktą. Ir taip yra daugelyje Visma Lietuva projektų, visi galime išsakyti savo nuomonę ir taip daryti įtaką projektams su kuriais dirbame. Nuomonės išsakymas yra viena kertinių mūsų vertybių:

citata

Kartais garsiai išsakyti savo nuomonę yra baisu. Juk ji nebūtinai teisinga, vis tik visos nuomonės kuria vertę, jos verčia diskutuoti ir atrasti visiems geriausią sprendimą. Ši vertybė mums svarbi, nes ji padeda prisiimti atsakomybę už įmonę, savo projektą ir kasdienę darbo aplinką. Ji leidžia mums susikurti tokią darbovietę, kokios norime patys.  

Dar vienas pavyzdys – greitai kraustysimės į naująjį ofisą. Žinome – šurmuliuojanti atvira erdvė nėra mums tinkamiausia darbo aplinka, ypač kai reikia susikaupti. Tad visi kartu nusprendėme, kad nebėgiosime paskui madas ir darysime tai, kas mums patiems geriausia. Naujajame ofise kuriame kabinetų sistemą – tai mūsų visų sprendimas. Ir ne tik – kartu sprendėme, koks bus ofiso išplanavimas, net spintelių spalvą rinkomės patys, kiekvienas galėjo išsakyti savo nuomonę.

Kartais nuomonę reikia pasakyti ir apie neigiamus dalykus. Būna, kad projekte neaiškūs sisteminiai reikalavimai – t.y. nežinai, ką reikia daryti. Galbūt kažkas nerašo unit testų ar netaiko SOLID principų – visa tai reikia garsinti ir tai bus sprendžiama. Daugiausia žalos padaro tyla ir abejingumas.

Kaip išsakyti nuomonę Visma Lietuva? Tą padaryti yra keli būdai:

  1. Atvirai pasikalbėti su žmogumi, kuris gali padėti išspręsti bėdą, pavyzdžiui – komandos lead’u, nariu, bet kuriuo kitu susijusiu kolega.
  2. The box – virtuali dėžutė, kur gali anonimiškai išreikšti nuomonę įvairiais klausimais. Vėliau nuomones skelbiame vidiniame įmonės intranete Simoona ir visi kartu ieškome sprendimo. O klausimai tikrai įvairūs – klausiame apie įmonės valdymo struktūrą, nepatogias kėdes, coach’ų pareigas ir daugybę kitų dalykų.
  3. Apklausos – taip sprendžiame visus dalykus, susijusius su įmone. Jos taip pat skelbiamos Simoon’oje.
  4. Pasiūlymai ir idėjos komitetams. Sveikatos draudimas, teambuilding’ai, laisvalaikio pramogos, kompetencijų plėtimas – visa tai ir dar daugiau valdo 9 komitetai, kurio nariu gali tapti bet kuris įmonės darbuotojas. Jei nariu būti nenori, gali tiesiog pasiūlyti idėjų – jos visada laukiamos ir skatinamos.

Beje, kartą kolegoms pradėjus tarpusavyje kalbėti, jog turime nepatogias kėdes – jos buvo pakeistos. Bottom point? Nesvarbu, ar darbe nėra cukraus, ar kabinete per šalta, o gal tai darbas su klientu, ar būdas, kaip patobulinti projektą –  savo nuomonę išsakyti svarbu. Nes tik tuomet darbai ir kasdienis gyvenimas įmonėje bus tokie, kokie nori. Norime pakartoti  „skrydį į mėnulį”, bet tai padarysime tik jei prisiimsime atsakomybę ir nebijosime pasakyti nuomonės, net jei ji yra ta, kurią norėtum nutylėti.

Populiariausi blog'ai